40’ıncı Cemiyette Muhabbet Günümüzün Konuğu-Değerli Sanatçı TTMAF Başkanı Ahmet ÖZHAN

Of Hayrat Dernek merkezindeki her hafta salı günleri yapmakta olduğumuz bu hafta 40’ıncısını düzenlediğimiz cemiyette muhabbet günleri etkinliğimizin bu haftaki konuğu Türk Tasavvuf Musikisi ve Folklorunu Araştırma Vakfı Başkanı değerli sanatçı üstat Ahmet ÖZHAN oldu.

Karadeniz mutfağının eşsiz lezzetleri ile başlayan etkinliğimizde menüsüyle aşçımız bizi memlekete götürdü.

Ahmet Özhan Kimdir?

Profesyonel olarak ilk kez 1968 yılında İstanbul’un Bebek semtinde yer alan Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıktı. 1970’li ve 1980’li yıllarda klasik Türk müziği yorumcusu olarak meşhur oldu ve sevildi.

Bu arada plak çalışmalarının yanı sıra sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında solist ve sunucu olarak görev aldı.

1973 yılında Temel Gürsu’nun yönetmenliğini yaptığı Çocuğumu İstiyorum başlıklı sinema filmi ile ilk kez kamera karşına geçti. Filmde baş rolleri paylaştığı Hale Soygazi ile 1975 yılında evlendi.

Ahmet Özhan, klasik Türk müziğinin yanı sıra 80’li yıllardan itibaren tasavvuf müziği çalışmaları ile yeni bir akımın da öncüsü olmuş.

1981 ile 1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer aldı ve topluluğun genel sanat yönetmenliği görevinden emekli oldu.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun sanat yönetmeni olarak dünyanın dört bir yanında düzenlenen Mevlevî âyinlerinin yanı sıra başta İstanbul Müzik Festivali olmak üzere dünyanın en önemli müzik etkinliklerinde klasik ve tasavvuf müziği konserlerine katıldı. Ahmet Özhan, 1980 yılından beri Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî’yi anmak için Konya’da gerçekleştirilen Şeb-î Arûs törenlerine de solist olarak katılmaktadır.

Ahmet Özhan, Nureddin Cerrahî Âsitânesi’nin 21’inci postnişîni Ömer Tuğrul İnançer’in ölümünden sonra, 22 Eylül 2022’de 22’inci postnişîn oldu.

Benzer Haberler